Andrew McStay
Etika veštačke inteligencije i prepoznavanje emocija: od vrednosti ka upravljanju
Tema predavanja
Predavanje će razmotriti promene koje se odvijaju u oblasti upravljanja veštačkom inteligencijom. Iako je oblast algoritamskih tehnologija procenjivanja ljudi odavno pravno regulisana, u 2021. i 2022. su uvedeni i sprovedeni dalekosežni međunarodni zakoni i preporuke. Promene su izvesne, obzirom da i Evropska komisija i Ujedinjene nacije (između ostalih) unapređuju ljudska prava i usvajaju nove zakone koji uzimaju u obzir uticaj tehnologija veštačke inteligencije.
Etika dobija svoj zakonski okvir, a profesor McStay će razmotriti ovu temu kroz prizmu biometrije, naročite one koja procenjuje ljudske emocija i ostvaruje interakciju sa njima. Pitanje prepoznavanja emocija se nalazi pod lupom kreatora politike kao nikada do sada, i prioritetno se pristupa njegovom rešavanju u kontekstu pravne zaštite i zaštite ličnih podataka. McStay će istražiti aktuelne procese kojim se etičke vrednosti pretaču u praktično upravljanje, pri čemu će dati istorijski kontekst tehnologija, kao i uvid u stavove društva, da bi se dalje osvrnuo na ključne pravne promene, i na etičke slabe tačke i moguća rešenja.
O učesniku
Endru Mekstej je profesor Digitalnog života na Univerzitetu u Bangoru u Velikoj Britaniji. Njegova najnovija knjiga, Emotional AI: The Rise of Empathic Media, („Emotivna veštačka inteligencija: uspon empatičnih medija”) razmatra uticaj tehnologija koje se oslanjaju na podatke o afektivnom i emotivnom životu ljudi. Kao direktor Laboratorije za emotivnu veštačku inteligenciju, trenutno vodi projekte koji se bave, između ostalog, međukulturnom društvenom analizom emotivne AI u Ujedinjenom kraljevstvu i Japanu. U njegov ne-akademski angažman spadaju članstvo u IEEE (P7000/7014) i savetodavne usluge koje pruža startapima, nevladinim organizacijama i telima koja kreiraju politike. Pojavljivao se i svedočio pred Visokim komesarijatom Ujedinjenih nacija na temu prava na privatnost u digitalno doba, pred istragom o AI koju je sprovodio Dom lordova Ujedinjenog kraljevstva i pred istragom Ministarstva Ujedinjenog kraljevstva za kulturu, medije i sport na temu emocija, vesti i „rijaliti” medija.