Andrew McStay
Етика вештачке интелигенције и препознавање емоција: од вредности ка управљању
Тема предавања
Предавање ће размотрити промене које се одвијају у области управљања вештачком интелигенцијом. Иако је област алгоритамских технологија процењивања људи одавно правно регулисана, у 2021. и 2022. су уведени и спроведени далекосежни међународни закони и препоруке. Промене су извесне, обзиром да и Европска комисија и Уједињене нације (између осталих) унапређују људска права и усвајају нове законе који узимају у обзир утицај технологија вештачке интелигенције.
Етика добија свој законски оквир, а професор McStay ће размотрити ову тему кроз призму биометрије, нарочите оне која процењује људске емоција и остварује интеракцију са њима. Питање препознавања емоција се налази под лупом креатора политике као никада до сада, и приоритетно се приступа његовом решавању у контексту правне заштите и заштите личних података. McStay ће истражити актуелне процесе којим се етичке вредности претачу у практично управљање, при чему ће дати историјски контекст технологија, као и увид у ставове друштва, да би се даље осврнуо на кључне правне промене, и на етичке слабе тачке и могућа решења.
О учеснику
Ендру Мекстеј је професор Дигиталног живота на Универзитету у Бангору у Великој Британији. Његова најновија књига, Emotional AI: The Rise of Empathic Media, („Емотивна вештачка интелигенција: успон емпатичних медија”) разматра утицај технологија које се ослањају на податке о афективном и емотивном животу људи. Као директор Лабораторије за емотивну вештачку интелигенцију, тренутно води пројекте који се баве, између осталог, међукултурном друштвеном анализом емотивне AI у Уједињеном краљевству и Јапану. У његов не-академски ангажман спадају чланство у IEEE (P7000/7014) и саветодавне услуге које пружа стартапима, невладиним организацијама и телима која креирају политике. Појављивао се и сведочио пред Високим комесаријатом Уједињених нација на тему права на приватност у дигитално доба, пред истрагом о AI коју је спроводио Дом лордова Уједињеног краљевства и пред истрагом Министарства Уједињеног краљевства за културу, медије и спорт на тему емоција, вести и „ријалити” медија.