Arhiva: DIDS 2015

DIDS 2015
Pred preko 300 posetilaca, 10. marta je u Hotelu „Metropol Palace“ u Beogradu održan ovogodišnji Dan internet domena Srbije (DIDS 2015), u organizaciji Fondacije „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS). DIDS 2015, šesta je godišnja konferencija o razvoju Interneta u svetu i na .RS i .СРБ domenskim prostorima Srbije, održana pod sloganom „U kom si internet filmu?“.
Celodnevni program DIDS-a, tradicionalno podeljen u tri bloka, pored IT profesionalaca iz svih privrednih oblasti, okupio je i druge domaće korisnike Interneta najrazličitijih interesovanja, koji su imali priliku da čuju iskustva tridesetak učesnika konferencije iz zemlje i inostranstva.
Prvi blok konferencije pod nazivom „Gospodari Interneta“ govorio je o najavljenim promenama u globalnom upravljanju Internetom. Bez pravilnog i nediskriminišućeg prevođenja domena u IP adrese i njihove fer raspodele milijardama povezanih uređaja – Internet bi bio rasparčan. Od septembra nadzor nad ovim funkcijama trebalo bi da bude prenesen sa Vlade SAD na „sve nas“, odnosno globalnu internet zajednicu, kao i da se uspostavi tzv. „multiakterski model“ upravljanja Internetom.
„Po ovom modelu, ICANN (Internet korporacija za dodeljene nazive i brojeve) imala bi sva ovlašćenja za upravljanje globalnom mrežom, a države, korporacije i drugi akteri, u okviru različitih tela, imali bi mogućnost da daju predloge i aktivno učestvuju u oblikovanju politike i prakse vezane za sajber prostor, ali ne i da samostalno odlučuju. Predloženi model prilično je kompleksan i formalizovan, pa može da dovede do smanjene inkluzivnosti zainteresovanih aktera“, ocenio je Vladimir Radunović, direktor programa sajber bezbednosti i e-Diplomatije „Diplo fondacije“ i moderator panela „Gospodari Interneta“. Prema njegovim rečima, imajući u vidu globalnu prirodu Interneta i veliku zainteresovanost moćnih država i industrijskih igrača za ovu temu, ishod ovog procesa vrlo je neizvestan, pa se može reći da je pred nama vrlo zanimljiv period kada je upravljanje Internetom u pitanju.
Drugi blok pod nazivom „Pozovi E radi trgovine“ bio je posvećen e-trgovini, kroz sve njene aspekte: pravno-finansijski, promotivni, logistički i softverski. Učesnici u panel diskusiji bili su domaći stručnjaci iz ove oblasti, koji su prezentovali konkretna rešenja iz prakse i iskustva iz sopstvenih onlajn projekata, a moderator bloka bio je Miloš Petrović, veb preduzetnik i bloger.
„Građani Srbije kupuju preko Interneta, ali e-trgovina, kao model poslovanja, još uvek nije u potpunosti u svesti prodavaca. Ipak, stvari se menjaju i sve je veći broj zahteva firmi da kreiraju sajtove sa sistemom za e-trgovinu. S druge strane, više ne postoji strani sajt – domaći sajt. Internet je globalna priča i kupci to već sada na taj način percipiraju“, objasnio je Petrović. Zaključak ovog panela je bio da i u Srbiji postoji osnovni okvir za elektronsku trgovinu, ali su ipak prisutni i bitni nedostaci u vidu zastarelih finansijskih propisa, koji u značajnoj meri otežavaju ili čak potpuno onemogućavaju primenu određenih internet poslovnih modela. Ipak, možda najveće prepreke u vezi sa kupovinom na Internetu ostaju – strah od nepoznatog i manjak informacija.
Treći blok pod nazivom „Domen koji obećava“ tradicionalno je bio rezervisan za ugledne lokacije na nacionalnim internet domenima .RS i .СРБ sa životnim temama koje dobro ilustruju razne mogućnosti stvaranja kvalitetnih sadržaja, ali i poslovanja na globalnoj mreži. Ovaj blok vodio je Radomir Lale Marković, suosnivač i direktor content marketing agencije TAG Media.
Sa DIDS konferencije uživo je izveštavalo šest zvaničnih blogera čije tekstove možete pročitati na sledećim linkovima:
„DIDS 2015 – U kom si internet filmu“ autor: Vladimir Stanković (@DedaBor)
„DIDS 2015 – Dani internet domena Srbije“ autorka: Ivana Ćirković (@OrganVlasti)
„#DIDS2015 oliko je bitan sadržaj i .RS domen za online poslovanje u Srbiji“ autor: Igor Tomić (@igorttomic)
„Šta ste mogli o poslovanju da naučite na #DIDS2015 konferenciji?“ autor: Ivan Bildi (@Bildi13)
„Uživo iz lokalne domendžinijce #DIDS2015“ autor: Branko Đurković (@plagosus)
„Dan internet domena Srbije #DIDS2015“ autor: Vuk Stanković (@puskice)
RNIDS je jedina organizacija nastala iz srpske internet zajednice koja već nekoliko godina pomaže razvoj Interneta u Srbiji. Pored upravljanja nacionalnim internet domenima najvišeg nivoa, kao dodatni cilj ima upravo razvoj Interneta u Srbiji i, posebno, lokalnog sadržaja na njemu. „DIDS je najvidljiviji, a verovatno i najvažniji način na koji RNIDS okuplja zajednicu iz koje je nastao i pomaže joj u ostvarenju punih potencijala. Ove godine DIDS je dobio regionalni značaj kroz organizaciju Regionalnog internet foruma, drugog dana skupa, koji je ujedno i zvanični pripremni skup za ovogodišnji EuroDIG – Evropski dijalog o upravljanju Internetom, koji se održava u Sofiji“, rekao je Danko Jevtović, direktor RNIDS-a.
Ovogodišnja, šesta DIDS konferencija, dobila je podršku ICANN-a, vodeće organizacije za upravljanje Internetom i rukovođenje njegovom globalnom strukturom, što ju je upisalo u kalendar ovakvih konferencija na svetskom nivou.
Program DIDS 2015
Promena u upravljanju Internetom zbog tranzicije IANA funkcije
Moderator: Vladimir Radunović, direktor programa sajber-bezbednosti i e-diplomatije, Diplo fondacija, Srbija
Iako mi, kao korisnici, svojim potrebama i interesovanjima svakako utičemo na to koji će se novi internet servisi razvijati, postalo je jasno da imamo ograničeni uticaj na važne politike (i prakse) vezane za sajber prostor, pre svega zaštitu podataka i privatnost, modele intelektualne svojine, nadzor nad elektronskim komunikacijama i kontrolu sadržaja.
Koliki je naš uticaj, međutim, na samo funkcionisanje Interneta – na upravljanje kritičnim resursima bez čega on ne bio jedinstvena velika, globalna, otvorena mreža koja je danas? Svaki put kada otvorimo veb stranicu, aplikaciju na telefonu ili pošaljemo poruku, „mreža“ proveri koji domen i koju IP adresu želimo da kontaktiramo, kako bi uspostavila komunikaciju. Bez pravilnog i nediskriminišućeg prevođenja domena u IP adrese, i bez fer raspodele IP adresa milijardama povezanih uređaja na svetu – računarima, mobilnim uređajima, a sve više i „pametnim stvarima“ – Internet bi se rasparčao.
O tim funkcijama – znanim kao IANA funkcija – trenutno brine ICANN, globalna neprofitna organizacija iz Amerike, uz direktni nadzor Američke vlade. Ne još zadugo, jer bi od septembra ove godine nadzor nad ovim važnim funkcijama trebalo da bude prenesen na nekog drugog: ne na drugu državu, Ujedinjene nacije niti bilo kakav sličan entitet, već u ruke „svima nama“ – korisnicima, inženjerima, korporacijama, državama…
Da li je takav model potreban ili je bolje da države imaju globalnu odgovornost i superviziju? Da li je ovakav model fer i pruža jednake mogućnosti svim korisnicima na svetu? Da li je uopšte moguć ili bi se sve moglo raspasti? Kako bi model izgledao? Koje bi bile uloge svih nas, i kako bi ih sprovodili? Koliko je realno da će biti osmišljen do septembra, i šta ako ne bude? I gde smo tu mi, iz Srbije?
Uvodna reč
- Dušan Stojičević, predsednik Upravnog odbora RNIDS
RNIDS
Učesnici
- Žan-Žak Sael, potpredsednik za region Evrope
ICANN
www.icann.org - Leonid Todorov
šef za međunarodne odnose
Koordinacioni centar domena RU/RF
www.cctld.ru
direktor
Udruženje nacionalnih registara Azijsko-pacifičkog regiona
www.aptld.org - Martin Bojl, stariji savetnik za javne politike
britanski nacionalni registar „Nominet“
www.nominet.uk
Snimak 1. bloka:
Pravno-finansijski, promotivni, logistički i softverski aspekti e-trgovine
Moderator: Miloš Petrović
veb preduzetnik i bloger, www.milosblog.com
U ovom bloku e-Trgovina biće sagledana iz svih važnih uglova – od tehničkog, preko pravnog i logističkog, do marketinškog. Učesnici u panel diskusiji su domaći stručnjaci iz ove oblasti, koji će prezentovati konkretna rešenja iz prakse i iskustva iz sopstvenih onlajn projekata.
Učesnici
- Boris Ilić, generalni direktor „Grand Investment“, HR i finansijski direktor „Grand Motors“, suvlasnik Well Being akademije
www.grandmotors.rs
wellbeingacademy.net - Dragan Varagić, savetnik za poslovnu primenu Interneta
draganvaragic.com - Miloš Milić, suosnivač i izvršni direktor „Farmia“
www.farmia.rs - Dragan Timotijević, administrator onlajn prodavnice www.eparhija.rs
www.eparhija.rs - Goran Živković, vođa projekta sistema e-Trgovine eLakolije.rs
eLakolije.rs
Snimak 2. bloka:
Uspešni sajtovi i onlajn projekti na nacionalnim internet domenima .RS i .СРБ
Moderator: Radomir Lale Marković
suosnivač i direktor content marketing agencije, „TAG Media“
Treći blok DIDS-a je tradicionalno rezervisan za ugledne lokacije na nacionalnim internet domenima .RS i .СРБ. Predstavnici domaćih internet sajtova i onlajn projekata govoriće o svojim iskustvima i razvojnom putu.
Sajtovi i projekti:
- Once Upon a Time – Snežana Subotić, autorka bloga
- Kreativni pokloni – Ahmet Bulbul, osnivač
- Košulje – Dragana Milanović, product manager
- Blender Online – Sanja Savić Maravić, urednica
- Kultura poslovanja – Una Zabunov, autorka bloga
- Bori se sa Borisom da ponovo prohoda – Boris Stoiljković, rukovodilac projekta
- Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata – Aleksandar Vasilić, rukovodilac projekta
- OK matematika – profesor Velimir Dedić
- Edukacija – Ljubiša Pavlović, osnivač i autor
- Papilotna – Jovana Milićević, suosnivač sajta
- Lepotica – Jelena Preradović, internet marketing i community menadžer
Snimak 3. bloka: