Архива: ДИДС 2015
ДИДС 2015
Пред преко 300 посетилаца, 10. марта је у Хотелу „Metropol Palace“ у Београду одржан овогодишњи Дан интернет домена Србије (ДИДС 2015), у организацији Фондације „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС). ДИДС 2015, шеста је годишња конференција о развоју Интернета у свету и на .RS и .СРБ доменским просторима Србије, одржана под слоганом „У ком си интернет филму?“.
Целодневни програм ДИДС-а, традиционално подељен у три блока, поред IT професионалаца из свих привредних области, окупио је и друге домаће кориснике Интернета најразличитијих интересовања, који су имали прилику да чују искуства тридесетак учесника конференције из земље и иностранства.
Први блок конференције под називом „Господари Интернета“ говорио је о најављеним променама у глобалном управљању Интернетом. Без правилног и недискриминишућег превођења домена у IP адресе и њихове фер расподеле милијардама повезаних уређаја – Интернет би био распарчан. Од септембра надзор над овим функцијама требало би да буде пренесен са Владе САД на „све нас“, односно глобалну интернет заједницу, као и да се успостави тзв. „мултиактерски модел“ управљања Интернетом.
„По овом моделу, ICANN (Интернет корпорација за додељене називе и бројеве) имала би сва овлашћења за управљање глобалном мрежом, а државе, корпорације и други актери, у оквиру различитих тела, имали би могућност да дају предлоге и активно учествују у обликовању политике и праксе везане за сајбер простор, али не и да самостално одлучују. Предложени модел прилично је комплексан и формализован, па може да доведе до смањене инклузивности заинтересованих актера“, оценио је Владимир Радуновић, директор програма сајбер безбедности и е-Дипломатије „Дипло фондације“ и модератор панела „Господари Интернета“. Према његовим речима, имајући у виду глобалну природу Интернета и велику заинтересованост моћних држава и индустријских играча за ову тему, исход овог процеса врло је неизвестан, па се може рећи да је пред нама врло занимљив период када је управљање Интернетом у питању.
Други блок под називом „Позови Е ради трговине“ био је посвећен е-трговини, кроз све њене аспекте: правно-финансијски, промотивни, логистички и софтверски. Учесници у панел дискусији били су домаћи стручњаци из ове области, који су презентовали конкретна решења из праксе и искуства из сопствених онлајн пројеката, а модератор блока био је Милош Петровић, веб предузетник и блогер.
„Грађани Србије купују преко Интернета, али е-трговина, као модел пословања, још увек није у потпуности у свести продаваца. Ипак, ствари се мењају и све је већи број захтева фирми да креирају сајтове са системом за е-трговину. С друге стране, више не постоји страни сајт – домаћи сајт. Интернет је глобална прича и купци то већ сада на тај начин перципирају“, објаснио је Петровић. Закључак овог панела је био да и у Србији постоји основни оквир за електронску трговину, али су ипак присутни и битни недостаци у виду застарелих финансијских прописа, који у значајној мери отежавају или чак потпуно онемогућавају примену одређених интернет пословних модела. Ипак, можда највеће препреке у вези са куповином на Интернету остају – страх од непознатог и мањак информација.
Трећи блок под називом „Домен који обећава“ традиционално је био резервисан за угледне локације на националним интернет доменима .RS и .СРБ са животним темама које добро илуструју разне могућности стварања квалитетних садржаја, али и пословања на глобалној мрежи. Овај блок водио је Радомир Лале Марковић, суоснивач и директор content marketing агенције TAG Media.
Са ДИДС конференције уживо је извештавало шест званичних блогера чије текстове можете прочитати на следећим линковима:
„ДИДС 2015 – У ком си интернет филму“ аутор: Владимир Станковић (@DedaBor)
„ДИДС 2015 – Дани интернет домена Србије“ ауторка: Ивана Ћирковић (@OrganVlasti)
„#DIDS2015 олико је битан садржај и .RS домен за online пословање у Србији“ аутор: Игор Томић (@igorttomic)
„Шта сте могли о пословању да научите на #DIDS2015 конференцији?“ аутор: Иван Билди (@Bildi13)
„Уживо из локалне доменџинијце #DIDS2015“ аутор: Бранко Ђурковић (@plagosus)
„Дан интернет домена Србије #DIDS2015“ аутор: Вук Станковић (@puskice)
РНИДС је једина организација настала из српске интернет заједнице која већ неколико година помаже развој Интернета у Србији. Поред управљања националним интернет доменима највишег нивоа, као додатни циљ има управо развој Интернета у Србији и, посебно, локалног садржаја на њему. „ДИДС је највидљивији, а вероватно и најважнији начин на који РНИДС окупља заједницу из које је настао и помаже јој у остварењу пуних потенцијала. Ове године ДИДС је добио регионални значај кроз организацију Регионалног интернет форума, другог дана скупа, који је уједно и званични припремни скуп за овогодишњи EuroDIG – Европски дијалог о управљању Интернетом, који се одржава у Софији“, рекао је Данко Јевтовић, директор РНИДС-а.
Овогодишња, шеста ДИДС конференција, добила је подршку ICANN-а, водеће организације за управљање Интернетом и руковођење његовом глобалном структуром, што ју је уписало у календар оваквих конференција на светском нивоу.
Програм ДИДС 2015
Промена у управљању Интернетом због транзиције IANA функције
Модератор: Владимир Радуновић, директор програма сајбер-безбедности и е-дипломатије, Дипло фондација, Србија
Иако ми, као корисници, својим потребама и интересовањима свакако утичемо на то који ће се нови интернет сервиси развијати, постало је јасно да имамо ограничени утицај на важне политике (и праксе) везане за сајбер простор, пре свега заштиту података и приватност, моделе интелектуалне својине, надзор над електронским комуникацијама и контролу садржаја.
Колики је наш утицај, међутим, на само функционисање Интернета – на управљање критичним ресурсима без чега он не био јединствена велика, глобална, отворена мрежа која је данас? Сваки пут када отворимо веб страницу, апликацију на телефону или пошаљемо поруку, „мрежа“ провери који домен и коју IP адресу желимо да контактирамо, како би успоставила комуникацију. Без правилног и недискриминишућег превођења домена у IP адресе, и без фер расподеле IP адреса милијардама повезаних уређаја на свету – рачунарима, мобилним уређајима, а све више и „паметним стварима“ – Интернет би се распарчао.
О тим функцијама – знаним као IANA функција – тренутно брине ICANN, глобална непрофитна организација из Америке, уз директни надзор Америчке владе. Не још задуго, јер би од септембра ове године надзор над овим важним функцијама требало да буде пренесен на неког другог: не на другу државу, Уједињене нације нити било какав сличан ентитет, већ у руке „свима нама“ – корисницима, инжењерима, корпорацијама, државама…
Да ли је такав модел потребан или је боље да државе имају глобалну одговорност и супервизију? Да ли је овакав модел фер и пружа једнаке могућности свим корисницима на свету? Да ли је уопште могућ или би се све могло распасти? Како би модел изгледао? Које би биле улоге свих нас, и како би их спроводили? Колико је реално да ће бити осмишљен до септембра, и шта ако не буде? И где смо ту ми, из Србије?
Уводна реч
- Душан Стојичевић, председник Управног одбора РНИДС
РНИДС
Учесници
- Жан-Жак Саел, потпредседник за регион Eвропe
ICANN
www.icann.org - Леонид Тодоров
шеф за међународне односе
Координациони центар домена RU/РФ
www.cctld.ru
директор
Удружење националних регистара Азијско-пацифичког региона
www.aptld.org - Мартин Бојл, старији саветник за јавне политике
британски национални регистар „Nominet“
www.nominet.uk
Снимак 1. блока:
Правно-финансијски, промотивни, логистички и софтверски аспекти е-трговине
Модератор: Милош Петровић
веб предузетник и блогер, www.milosblog.com
У овом блоку е-Трговина биће сагледана из свих важних углова – од техничког, преко правног и логистичког, до маркетиншког. Учесници у панел дискусији су домаћи стручњаци из ове области, који ће презентовати конкретна решења из праксе и искуства из сопствених онлајн пројеката.
Учесници
- Борис Илић, генерални директор „Grand Investment“, HR и финансијски директор „Grand Motors“, сувласник Well Being академије
www.grandmotors.rs
wellbeingacademy.net - Драган Варагић, саветник за пословну примену Интернета
draganvaragic.com - Милош Милић, суоснивач и извршни директор „Фармиа“
www.farmia.rs - Драган Тимотијевић, администратор онлајн продавнице www.eparhija.rs
www.eparhija.rs - Горан Живковић, вођа пројекта система е-Трговине eLakolije.rs
eLakolije.rs
Снимак 2. блока:
Успешни сајтови и онлајн пројекти на националним интернет доменима .RS и .СРБ
Модератор: Радомир Лале Марковић
суоснивач и директор content маркетинг агенције, „TAG Media“
Трећи блок ДИДС-а је традиционално резервисан за угледне локације на националним интернет доменима .RS и .СРБ. Представници домаћих интернет сајтова и онлајн пројеката говориће о својим искуствима и развојном путу.
Сајтови и пројекти:
- Once Upon a Time – Снежана Суботић, ауторка блога
- Креативни поклони – Ахмет Булбул, оснивач
- Кошуље – Драгана Милановић, product manager
- Blender Online – Сања Савић Маравић, уредница
- Култура пословања – Уна Забунов, ауторка блога
- Бори се са Борисом да поново прохода – Борис Стоиљковић, руководилац пројекта
- Албум сећања на наше претке из Првог светског рата – Александар Василић, руководилац пројекта
- ОК математика – професор Велимир Дедић
- Едукација – Љубиша Павловић, оснивач и аутор
- Папилотна – Јована Милићевић, суоснивач сајта
- Лепотица – Јелена Прерадовић, интернет маркетинг и community менаџер
Снимак 3. блока: